Senior

Množství a složení stravy » Senior

 

Psí senioři jsou náchylnější k tloustnutí, protože mají většinou menší výdej energie. Chovatel by si toto měl uvědomit a pejska zbytečně nepřekrmovat. Energetická potřeba je cca 220 kJ na 1 kg živé váhy na den, která se postupně se snižujícím výkonem zmenšuje.

 

Krmivo pro seniory by mělo obsahovat jen cca 23 % živočišné bílkoviny, protože její nadměrný příjem vede ke sníženému využití kalcia. O to více by v něm měly být zastoupeny vitamíny a minerály, protože střeva již nejsou schopny vstřebávat tak dobře tyto látky z potravy. Dále by mělo obsahovat uhlohydráty (cukry), z nichž je daleko dostupnější energie a vlákninu, která usnadňuje trávení.

 

Pejskům není vhodné nabízet často tučná jídla nebo pamlsky, protože zbytečně zatěžují zažívání a navíc hrozí nadváha, která pak komplikuje psím seniorům život (snížená pohyblivost, namáhání kloubů). Vhodné jsou naopak doplňky stravy, které bojují proti osteoartróze. Nejlépe je nechat si poradit od veterináře, který vám doporučí vhodnou doplňkovou výživu.

 

Konzistenci podané potravy musíme také přizpůsobit stavu zubů a dásní pejska (např. máčením granulí nebo menšími kousky masa). Krmnou dávku bychom měli rozdělit alespoň do dvou částí, aby nedocházelo k nárazovému přetěžování trávicího traktu.