Štěně

Množství a složení stravy » Štěně

 

Období růstu štěněte je velmi důležité a chyby, které by chovatel udělal, jsou obtížně napravovatelné. Je třeba především zajistit příjem všech potřebných živin a vytvořit u pejska správný návyk přijmu krmiva.

 

Co se týká výběru krmení, je dobré se nejdříve poradit s veterinářem nebo s jiným odborníkem a teprve pak koupit vhodné krmení (granule, konzervy). Platí, že jejich strava by měla být bohatá na živočišné bílkoviny (minimálně 30 %) a tuk (minimálně 15 %). Krmení by vždy mělo být určeno pro štěňata. A dále jsou krmiva rozdělena podle velikosti plemene. Pozor by se měl chovatel dát na různé vitaminové a minerální doplňky, protože jejich nevhodné podávání může i uškodit. Štěňatům lze podávat i mléko, ale jen pokud po něm nemají průjem, pak je zakázáno.

 

Štěňata se začínají přikrmovat cca ve věku 3 až 4 týdnů a pak se mají krmit až pětkrát denně v menších dávkách. Mezi 3. a 5. měsícem se frekvence snižuje na 3 – 4 krmení za den a po 6. měsíci stačí krmení 3 x denně. Od 8. až 10. měsíce se krmí jen 2 x denně. Velká plemena dospívají později, takže je takto krmíme až do věku 1,5 až 2 let, případně celý život. Energetická potřeba je cca 920 kJ na 1 kg živé váhy na den.

 

Krmení by měl dostat pejsek jen na cca 5 až 10 minut a pokud vše nesní, tak zbytek sebereme a odneseme a další krmení dostane až v obvyklou dobu. Po krmení je třeba nechat štěně chvíli v klidu trávit.