Dospělý pes

Množství a složení stravy » Dospělý pes

 

Množství krmiva dospělého psa závisí na velikosti plemene, aktivitě, hladině stresu a zdravotním stavu. Kvalitní strava by měla obsahovat vyvážený poměr proteinů (cca 27 %), tuků, sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Strava by měla zajistit výbornou kondici, výkony, vzhled, zdraví a dobrou náladu pejska. Energetická potřeba se pohybuje cca od 200 kJ do 460 kJ na 1 kg živé váhy na den. Čím větší pes, tím menší je energetická potřeba na 1 kg živé váhy.

 

Aktivní, pracovní nebo hubení psi potřebují více bílkovin i tuků a je pro ně vhodné krmivo s označením „active“. Naopak psi s nadváhou by měli dostat krmivo s označením „light“ a menší energetickou hodnotou, ale o to větším obsahem vlákniny. Pro psy, kteří nejsou ani hubení ani tlustí, je určeno krmivo s označením „maintenance“. Pro těhotné a březí feny existují také speciální řady krmiv, které jsou většinou vhodné i pro štěňata. Tyto řady obsahují více stravitelných sacharidů. Pro pejska s nějakým zdravotním problémem (trávicí problémy, cukrovka, močové kameny, onemocnění srdce, jater, ledvin, alergie atd.) vám veterinář doporučí speciální „dietu“ vhodnou právě pro toto onemocnění. Složení stravy závisí také na velikosti plemene.

 

Strava by se měla podávat 2 x až 3 x denně, protože je to lepší z hlediska trávení než krmení 1 x denně. Kojící a březí feny by pak měly být krmeny až 5 x denně v menších dávkách.