Ostatní živiny

Výživové hodnoty » Ostatní živiny

 

Vláknina podporuje správnou činnost střev a dodává krmivu objem. V krmné dávce by jí mělo být cca 3 až 5 %. Její nedostatek se projevuje řídkou stolicí a přebytek nedostatkem potřebných živin. Zdrojem je mrkev, ovesné, pšeničné nebo kukuřičné vločky a burisony.

 

Vitamíny jsou důležité pro metabolismus. Mohou být přírodní nebo syntetické. Jejich nedostatek nebo nadbytek může být příčinou mnoha zdravotních potíží. Jejich potřeba závisí na věku pejska, pracovním zatížení nebo zdravotním stavu. Dělí se na vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B, a vitamíny C a H) a na vitamíny rozpustné v tucích (vitamíny A, D, E a K).

 

Minerály jsou látky anorganického původu a jsou součástí všech potřebných procesů pro život. Mohou být přírodní nebo syntetické. Dělí se podle obsahu v organismu na makroprvky (vápník, sodík, draslík, hořčík, fosfor a chlór) a mikroprvky (železo, jód, zinek, měď, kobalt, mangan, selen, brom a fluor).

 

Pokud krmíte psa kompletní kupovanou stravou, tak vitamínové a minerální přípravky podávejte jen po poradě s veterinářem nebo odborníkem, protože většina krmiv tyto látky obsahuje.

 

Voda patří mezi živiny anorganického původu a je nezbytná pro život. Tvoří přibližně 70 % psího těla. Je potřebná jako rozpouštědlo živin v trávicím ústrojí a k napomáhání vstřebání střevní sliznicí do krve a následnému přenosu do dalších tkání. Potřeba vody se liší v závislosti na zátěži a stavu psa, typu krmení a prostředí, ve kterém se nachází. Vyšší spotřebu mají malá plemena, štěňata, mladí psi, aktivní psi a březí a kojící feny. Spotřeba vody je cca 70 ml na 1 kg živé váhy za den.