Základní živiny

Výživové hodnoty » Základní živiny

 

Bílkoviny (proteiny) jsou nejdůležitější krmné látky, které jsou nezbytné k růstu a vývoji. Při nedostatku sacharidů nebo tuků mohou být zdrojem energie. Nelze je ničím nahradit. V krmné dávce by měly být zastoupeny cca z 20 až 30 % a jejich potřeba se snižuje s věkem pejska. Mohou mít rostlinný i živočišný původ. Zdrojem živočišných bílkovin je vejce, mléko a netučné maso. Rostlinou bílkovinu pak obsahují obilné nebo kukuřičné šroty a sója.

 

Tuky jsou hlavním zdrojem energie a mastných kyselin. Jejich správné dávkování se projeví na kvalitě srsti a kůže. Jsou také nutné k rozpuštění některých vitamínů a jako tuková vrstva pod kůží, která chrání před chladem a nárazy. Jejich podíl by se měl pohybovat v krmné dávce mezi 5 a 20 %. Více tuků by měli dostávat pracovní psi a psi chovaní venku. Jejich nadbytek může vést k otylosti. Základem by měly být živočišné tuky a jejich zdrojem je drůbeží tuk, vepřové sádlo a lůj. Doplňkem jsou pak rostlinné tuky, jejichž zdrojem jsou rostlinné oleje (sójový, slunečnicový).

 

Sacharidy (uhlohydráty) zlepšují využití bílkovin i tuků a jsou snadno dostupným zdrojem energie. Mají většinou rostlinný původ a v surovém stavu jsou nestravitelné. Musí se proto tepelně upravovat. Krmná dávka by měla obsahovat asi 20 % stravitelných sacharidů. Při jejich nedostatku začne organizmus k získání energie využívat bílkoviny a tuky. Při nadbytku se přeměňují v tuky nebo mají psi trávicí potíže. Jejich zdrojem jsou rýže, kukuřičné a obilné vločky.